Atrakcje

Śnieżka – najwyższy szczyt (1602 m n.p.m.) Karkonoszy. Masyw Śnieżki tworzy charakterystyczna skalna piramida wznosząca się ponad 200 m nad okoliczne grzbiety. Przez większą część roku panują na niej bardzo surowe warunki atmosferyczne: niskie temperatury, porywiste wiatry, obfite opady deszczu i śniegu. Podczas ładnej pogody ze szczytu Śnieżki roztacza się z niej wspaniały widok na góry i Kotlinę Jeleniogórską. Pierwszego wejścia na Śnieżkę dokonano prawdopodobnie w połowie XV w. Wzniesioną na szczycie kaplicę z 1681 r. poświęcono patronowi przewodników św. Wawrzyńcowi i raz w roku (10 sierpnia) odprawiana jest w niej msza święta. Symbolem Śnieżki jest przypominający spodki i nazywany „latającymi talerzami” budynek Obserwatorium Meteorologicznego. Punkt Edukacji Ekologicznej – Ekspozycja Meteorologiczna – znajduje się w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. Prezentowane w nim są urządzenia meteorologiczne, umożliwiono również zwiedzanie obserwatorium. Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.

Świątynia Wang – średniowieczny kościółek, powstały na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. Świątynia została wzniesiona według tradycyjnych wzorców skandynawskiego budownictwa sakralnego, łączących elementy architektury romańskiej z tradycją nordycką. W Karpaczu Górnym kościółek znalazł się w XIX wieku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Już po przeniesieniu  dobudowano do niego granitową dzwonnicę, mającą chronić budowlę przed porywistymi górskimi wiatrami. W 1844 r. nastąpiło otwarcie i poświęcenie świątyni, która służy parafii ewangelicko-augsburskiej.

Muzeum Sportu i Turystyki – zlokalizowane w centrum Karpacza, ma swoją siedzibę w górskiej chacie o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Muzeum od 1974 r. przybliża historię regionu karkonoskiego prezentując unikalne eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach, środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi – wybitnemu poecie i dramaturgowi związanemu z Karpaczem. Organizowane są również wystawy czasowe tematycznie związane z zakresem działalności muzeum.

Miejskie Muzeum Zabawek – mieści się w Karpaczu w budynku byłego dworca kolejowego  przy ul. Kolejowej 3, gdzie obecnie funkcjonuje Karpaczańskie Centrum Kultury i Turystyki Prezentuje unikalny w skali światowej zbiór lalek i zabawek z całego świata. Liczy on ponad 2 tys. powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat eksponatów. Najliczniejszą część ekspozycji stanowi podarowana Karpaczowi kolekcja Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zabawki prezentowane są w specjalnie zaprojektowanych i ręcznie malowanych gablotach.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny  – Kościół Parafii Rzymsko – Katolickiej, znajduje się w centrum Miasta. Charakterystyczna sylwetka świątyni wraz z cebulastym hełmem wieży nawiązuje do barokowego budownictwa tyrolskiego. We wnętrzu kościoła znajduje się późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Nawiedzenia NMP i dwoma bocznymi figurami przedstawiającymi św. Piotra i św. Antoniego. W starej części kościoła na drewnianym stropie widnieje polichromia, która pochodzi z czasów budowy kościoła. W przejściu między pierwotną a dobudowaną częścią kościoła na filarach i łączącym je łuku namalowane są postacie czterech ewangelistów. W przedsionku na suficie w przedsionku przedstawiono czterech wielkich doktorów (nauczycieli) Kościoła zachodniego: św. Ambrożego, św. Augustyna, św. Hieronima i św. Grzegorza Wielkiego. W starej części kościoła znajduje się pięć witraży z postaciami: św. Henryka, św. Teodora, św. Bronisławy, św. Bernarda i św. Benedykta. W dobudowanej części kościoła witraże ozdobione są motywami roślinno-kwiatowymi. Podczas remontu wieży kościoła w roku 2007 znaleziono w kuli wieńczącej wieżę trzy pergaminowe dokumenty pisane ręcznie w języku niemieckim z datą 28.10.1909 r.

Kościół Najświętszego Serca Jezusa –położony w centrum Miasta, niedaleko Lipy Sądowej. Jego poświęcenie odbyło się 13.09.1908 r. Świątynia została zbudowana przez wiernych Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Własnością Kościoła rzymsko-katolickiego stała się dopiero po II wojnie światowej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecnie jest kościołem pomocniczym rzymsko-katolickiej parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Karpaczu. Współczesne wyposażenie i wystrój kościoła stanowią: soborowy ołtarz z piaskowca upamiętniający 1000-lecie chrztu Polski konsekrowany przez ks. kardynała Bolesława Kominka z Wrocławia; tryptyk ołtarzowy z centralnym obrazem Pana Jezusa z otwartym sercem oraz obrazy boczne przedstawiające św. Józefa i św. Izydora; obraz św. Antoniego namalowany na tle Karkonoszy i Karpacza (wszystkie cztery obrazy namalował Jan Stępień w latach 1948 – 1949); ambona wykonana w Cieplicach u Dell Antonio w szkole drzeworytnictwa, ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Ewangelii. Niektóre z nich mają w tle karkonoskie pejzaże; witraże w prezbiterium przedstawiające Mojżesza i św. Pawła oraz witraże w nawie kościoła z symboliką czterech ewangelistów (Mateusza, Marka, Łukasza, Jana), Baranka zmartwychwstałego, Eucharystii, Biblii i gołębicy; sufit ozdobiony kasetonami z motywami roślinnymi. W latach 1990 – 1996 kościół został gruntownie odrestaurowany. Kolejne zabiegi remontowe i konserwatorskie miały miejsce w latach 2007 – 2008. W dniu 13.09.2008 r. kościół obchodził jubileusz 100-lecia konsekracji.

Lipa Sądowa –  Lipa w czasach przedchrześcijańskich była świętym drzewem dla Słowian i Germanów. Uważano, że chroni ona przed złymi mocami i piorunami. Pod jej konarami odbywano narady wojenne, sądy i obrzędowe tańce. Lipę sadzono w centralnym miejscu osady, a także na grobie ukochanej osoby, by rojnie brzęczały pszczoły, a ptaki śpiewały swoją pieśń na chwałę zmarłego Pod nią zawierano małżeństwa, sprawowano sądy. Starych drzew nie można było ścinać pod groźbą śmierci, uchodziły one bowiem za dobre drzewa.
Obecnie lipa jest objęta ochroną konserwatorską. Uznana jest za pomnik przyrody, ma około 5 m obwodu i liczy sobie ponad 150 lat.

Skałki na Karpatce – punkt widokowy  (726 m n.p.m.), w centrum miasta znajduje się granitowa góra porośnięta pierwotnym sosnowym lasem, która charakterystycznym wyglądem z daleka przyciąga wzrok turystów. Ostro spadające zbocza wprost do Łomnicy podkreślają jej niezwykły charakter.

Już XVIII wieku powstały na Karpatce pierwsze kopalnie srebra. W 1720 roku roboty górnicze wstrzymano i tylko stara sztolnia u stóp Karpatki znajdująca się nad brzegiem Łomnicy świadczy o „srebrnej gorączce”, która niegdyś rozgorzała w Karpaczu .Wędrując wzdłuż grzbietu tej niezwykłej góry, możemy wśród kamieni i krzaków odnaleźć krzyże wykute na czworobocznych słupkach, które stoją w odstępach co 50 kroków. Prawdopodobnie wskazywały one granicę starych XVIII- wiecznych działek górniczych.

Letni tor saneczkowy KOLOROWA– znajduje się na stoku Kolorowa w centrum miasta i pozwala korzystać z przyjemności jazdy na sankach nie tylko zimą. Podgrzewana powierzchnia pozwala na jazdę nawet kiedy temperatura spada poniżej zera. Długość zjazdu 1060 m, podjazd 350 m, czas podjazdu i zjazdu około 5 minut, prędkość maksymalna 30 km/h.

Alpine – Coaster – całoroczny Alpejski Tor Bobslejowy znajduje się w centrum Karpacza, na stoku Kolorowa. Pozwala rozwinąć prędkość 35 km/h na trasie liczącej 800m. Ponieważ konstrukcja torów uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn, zjazd jest całkowicie bezpieczny.

Western City – jest położone między Karpaczem i Ścięgnami. Miasteczko nawiązuje swoim wyglądem i atmosferą do amerykańskich pionierskich osad z Dzikiego Zachodu. Władzę sprawuje w nim Szeryf, po ulicy przechadzają się kowboje i Indianie, wieczorami chadza się do Saloonu, a Bank napadany jest kilka razy w ciągu dnia. Każdy może przejechać się konno, dosiąść mechanicznego byka, wziąć lekcje płukania złota i poczuć się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie.

Dziki Wodospad – to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni.

Zapora na Łomnicy – obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i spowodowanych nimi powodzi. Zapora przeciwrumszowa tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok – Łomnicę. Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.

Krucze Skały – formacja skalna o wysokości do 25 m, położona na prawym brzegu rzeki Płomnicy. Zbudowana z granitognejsu zawierającego niewielkie ilości rzadkich minerałów. Po próbach ich eksploatacji w XIX wieku pozostały dwie sztuczne groty. Obecnie Krucze Skały służą miłośnikom wspinaczki skałkowej, a z ich szczytu roztacza się rozległy widok na Śnieżkę i Karkonosze.

Miejsce zaburzenia grawitacji „Trójkąt Bermudzki” – znajduje się w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, której fragment sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę. Zjawisko to polega na tym, że gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, samochód zaczyna toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.

Ślad Zdobywców. Polscy himalaiści doczekali się swojego Miasta. Jest nim Karpacz. 24 września 2006 r., w samo południe, na skwerku przy głównej ulicy miasta, zwanym od tego dnia Skwerem Zdobywców odsłonięte zostały po raz pierwszy ślady butów wyprawowych polskich himalaistów. Urząd Miejski w Karpaczu i Szkoła Górska uhonorowały nie tylko sportową rywalizację ale przede wszystkim konsekwentne realizowanie własnej pasji. Kapituła brała pod uwagę ambitne dokonania, w sztuce jaką jest alpinizm. Liczył się stopień trudności pokonanych dróg, styl wspinaczki, a także stosowanie zasad fair play. Swój ślad pozostawili już m.in.: Anna Czerwińska, Artur Hajzer, Leszek Cichy, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Janusz Kurczab, Krystyna Palmowska, a także nieżyjący już Andrzej Zawada oraz Wanda Rutkiewicz.

Wyciąg krzesełkowy na Kopę ( 1375 m n.p.m.), długość 2229 m. Czas przejazdu w jedna stronę 15 min.

Kolej Winterpol Biały Jar – 6 osobowa podgrzewana kanapa, dł. 600m, w okresie letnim – gokardy górskie.

Całoroczne Lodowisko Syntetyczne – znajduje się  przy ul. Gimnazjalnej, możliwość jazdy na łyżwach przez cały rok, powierzchnia obiektu 600 m2.

Skocznia Orlinek – o punkcie krytycznym k-85, uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m. Obecnie skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach, skoków na wahadle, wspinaczki, mostów wiszących prowadzona przez Szkołę Górską Quasar oraz jako punkt widokowy.

Park Bajek – to doskonały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przez rodziny z małymi dziećmi. Pośród leśnych ścieżek można zobaczyć bajki m.in.: „Królowa Śniegu”, „Calineczka”, „Jaś i Małgosia”,  „Kopciuszek”.  Magiczna kraina znajduje się w dzielnicy Wilcza Poręba. Na terenie parku znajduje się duży plac zabaw z nowoczesnymi konstrukcjami. Przy parku działa również letni tor zjazdowy (Summer Tubing). Na specjalnych pontonach mogą zjeżdżać zarówno małe dzieci, jak i dorośli.  Czynny od maja  do listopada.

Golf Range – to strzelnica golfowa, położona w Karpaczu Górnym niedaleko Hotelu Gołebiewski na terenie wyciągu narciarskiego „Pod Wangiem”.  Jest to doskonałe miejsce do stawiania pierwszych kroków w grze w golfa jak i do trenowania posiadanych już umiejętności. Strzały na odległość i bicie rekordów odległości wprowadzają do gry element rywalizacji, natomiast precyzja i skupienie przydaje się w strzałach do celu.

Karkonoskie Tajemnice – to siedziba Ducha Gór położona w centrum Karpacza, gdzie przed wejściem wita nas ogromna rzeźba Władcy Karkonoszy. W podziemiach można poznać różne wcielenia Ducha Gór, zobaczyć niezwykłego laboranta, hutników, Walończyków i wielu innych postaci, z których słyną Karkonosze. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń.

Szlak Górniczy  oznaczony trzynastoma kamiennymi drogowskazami ze stylizowanym rysunkiem młota i kilofa wyrytymi w kamieniu przedstawia fragment historii Karkonoszy związanej z górniczymi tradycjami Karpacza.  Spacerując po mieście Górniczym Szlakiem, możemy odnaleźć kute w kamieniu krzyże graniczne wyznaczające działki górnicze, hałdy urobku wydobytego ze starych sztolni. Możemy odnaleźć pozostałości po średniowiecznej płuczkarni złota czy też sztolniach wydrążonych na Kruczych Skałach i zapoznać się z przeszłością geologiczną tych ziem dzięki dydaktycznej ścieżce geologicznej. Zgromadzono tam ciekawe okazy skał występujących w Sudetach oraz zaprezentowano interesujące odsłonięcie hornfelsów. Dzięki wyznaczeniu Szlaku Górniczego została oznakowana najkrótsza droga pomiędzy Osiedlem Skalnym a centrum Karpacza.

Via Sacra  jest nowym szlakiem turystycznym na starym obszarze kulturowym. Szlak ten wiedzie do jedynych w swoim rodzaju sakralnych budowli i skarbów sztuki na styku trzech krajów: Niemiec, Polski i Czech. „Święta Droga” wiedzie po starych drogach handlowych i pielgrzymkowych Górnych Łużyc, Dolnego Śląska i Północnych Czech.  W Karpaczu szlak ten obejmuje trasę od Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, poprzez Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do Świątyni Wang położonej w Karpaczu Górnym. Łączy zatem zabytkowe obiekty sakralne na terenie miasta prowadząc od centrum poprzez Zaporę na Łomnicy aż do Karpacza Górnego.

Zielone Karkonosze

Trasa turystyczna łącząca atrakcje przyrodnicze na terenie Karpacza. Rozpoczyna się w centrum miasta pod liczącą ponad 200 lat lipą sądową i prowadzi poprzez najbardziej malownicze obszary  miasta. Szlak oznakowany jest za pomocą tablic informacyjnych oraz kamieni granitowych z wyrzeźbionymi piktogramami symbolizującymi dany pomnik przyrody. Znajdują się na nich także tabliczki z kolejnymi literami nazwy KARPACZ, które można odrysować na specjalnie przygotowanej mapie – planszy do gry. Osoba, która zdobędzie wszystkie wyznaczone miejsca zdobywa ciekawą nagrodę dostępną w Informacji Turystycznej.

Tekst pochodzi ze strony www.karpacz.pl

© 2023 :: Willa SONATA, ul. Kościelna 11, 58-540 Karpacz, tel. 757619696